Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
6431

Domowy Kościół

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame.

Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin. Znakiem DK są dwa greckie słowa „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku ikony Świętej Rodziny.

 

 

Program formacyjny


Program formacyjny DK kształtowany jest na podstawie materiałów formacyjnych Ruchu Światło-Życie i Equipes Notre-Dame, dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz aktualnego nauczania Kościoła. DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą elementy formacyjne – tzw. zobowiązania, które na początku rzeczywiście traktowane są jako obowiązek; z czasem jednak, gdy zauważamy owoce tego trudu, odkrywamy właściwe ich określenie - „dary”, które ruch proponuje dla każdego z nas osobiście i dla naszych rodzin. Są to:

1.    Codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania) - regularne spotkanie z Panem Bogiem na modlitwie; jak Mojżesz rozmawiał z Bogiem, by wiedzieć jak prowadzić swój lud, tak i my pytamy jak żyć, jak „prowadzić” swoją rodzinę.

2.    Regularne spotkanie ze słowem Bożym. Skoro chcemy żyć „po Bożemu”, to musimy znać Boga i Jego Naukę zawartą w Piśmie Św.

3.    Codzienna modlitwa małżeńska. Spotkanie małżonków na modlitwie, w czasie której wspólnie powierzamy Bogu nasze sprawy – radości i smutki. To bardzo zbliża małżonków do siebie i do Boga. Uświadamiamy sobie wtedy, że Bóg w sakramencie małżeństwa wszedł do naszej rodziny i Jego prosiliśmy: „tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący...”, prośbę tę możemy ponawiać codziennie.

4.    Codzienna modlitwa rodzinna. Rodzina jako wspólnota modli się za siebie nawzajem.

5.    Comiesięczny dialog małżeński. Rozmowa małżonków w obecności Pana Jezusa o wszystkich sprawach ważnych dla naszego małżeństwa. Jest okazja, by wyznać sobie miłość nawet po latach, by zobaczyć jakim dobrem jesteśmy dla siebie nawzajem. Obecność Pana Jezusa pozwala rozmawiać o sprawach trudnych i bolesnych, tak by nie ranić drugiej osoby, by nie kłócić się i nie obwiniać, ale rzeczowo postawić problem i poszukać sposobów rozwiązania.

6.    Reguła życia - systematyczna praca nad sobą. Stając w prawdzie, poznajemy swoje wady i słabości, które utrudniają życie małżonkowi lub rodzinie. Pragnąc dobra drugiego człowieka podejmujemy dobrowolną pracę nad swoim „trudnym charakterem”.

7.    Uczestnictwo w rekolekcjach formacyjnych, dzięki którym „nabieramy ducha”, by pokonywać trudności i zniechęcenia. 15-dniowe rekolekcje wakacyjne są jednocześnie dobrym
wypoczynkiem w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych.

 

 

 

Kręgi rodzin


Krąg tworzy od 4 do 7 małżeństw. Małżeństwa gromadzą się na spotkaniu formacyjnym raz w miesiącu w mieszkaniu jednego z nich. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Na spotkaniach obecny jest ksiądz moderator – opiekun kręgu. Kręgi rodzin pracują w cyklach rocznych. Spotkania miesięczne odbywają się od września do czerwca.Służba w parafii


Rodziny, które uzyskały formację w DK, chętnie włączają się do posługiwania w parafii, zwłaszcza w strukturach NOP-u. W wielu przypadkach są to posłańcy, rejonowi i podrejonowi. Wielu z nas odkrywa w sobie talenty i możliwości, którymi pragnie służyć zarówno swojej wspólnocie jak i całej parafii.

Warto spróbować


Jeżeli pomyślałeś, że ten ruch nie jest dla Ciebie, bo jest zbyt wymagający, a Ty masz tak mało czasu, to pamiętaj, że to co łatwo przychodzi daje radość na krótko, a największą satysfakcję masz z tego, nad czym się nieźle natrudzisz. Wybór należy do Ciebie. Każdy z małżonków jest odpowiedzialny za zbawienie drugiego. Jeśli razem pragniecie iść do zbawienia, to ten ruch może być dla Was. Warto spróbować.


Strona internetowa DK Archidiecezji Lubelskiej
Artykuły: Emaus nr 56 s.11; nr 53 s.7; nr29 s.12

 

W naszej Diecezji


Ksiądz moderator diecezjalny
Domowego Kościoła
Ruchu Światło-Życie
Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

W Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej posługę moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie pełni od dnia 8 grudnia 2002 r. ks. Roman Sawic, obecnie wikariusz parafii katedralnej w Zamościu.

Kontakt:
ks. Roman Sawic
ul.Kolegiacka 1
22-400 Zamość
tel. 501 456 171
e-mail: rsawic@wp.pl


Domowy Kościół jest ruchem laikatu, dlatego za ruch w diecezji odpowiada para świecka (para diecezjalna). Ks. moderator diecezjalny jest jej doradcą duchowym. Wraz z parą diecezjalną, parami rejonowymi wchodzi on w skład kręgu diecezjalnego Domowego Kościoła. Ks. moderator diecezjalny, podobnie jak inni księża moderatorzy ruchu DK, gwarantuje jego łączność z Kościołem hierarchicznym oraz wierność nauce Kościoła.


Domowy Kościół na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej obejmuje 19 kręgi w 5 rejonach: Biłgoraj, Hrubieszów, Oleszyce, Tomaszów Lubelski, Zamość.

Odpowiedzialnymi za kręgi rodzin w Diecezji są Antonina i Leszek Misa, ul. Botaniczna 23, 22-400 Zamość, tel. (084) 6394248, par. św. Michała. WSPÓLNOTY KOŚCIOŁA DOMOWEGO w rejonach
Rejon Biłgoraj - 5 kręgów. Odpowiedzialni - Anna i Leszek Szmit
Rejon Hrubieszów - 1 krąg. Odpowiedzialni – Ula i Tadeusz Legieć
Rejon Oleszyce - 3 kręgi. Odpowiedzialni – Zofia i Lesław Sopel
Rejon Tomaszów Lubelski - 2 kręgi. Odpowiedzialni – Teresa i Andrzej Piwowarscy
Rejon Zamość - 8 kręgów. Odpowiedzialni – Halinka i Ryszard Ziemińscy


Domowy Kościół na terenie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej obejmuje 19 kręgi w 5 rejonach: Biłgoraj, Hrubieszów, Oleszyce, Tomaszów Lubelski, Zamość. Odpowiedzialnymi za kręgi rodzin w Diecezji są Antonina i Leszek Misa.RODZINY DOMOWEGO KOSCIOŁA

W naszej Parafii działaja także 4 Rodziny Domowego Kościoła

Dzisiaj jest

poniedziałek,
17 grudnia 2018

(351. dzień roku)

Zegar

Święta

Poniedziałek, III Tydzień Adwentu
Rok C, I
Dzień Powszedni

Sonda

wszystko i nic

informacji o parafii

ogłoszenia parafialne

jestem tu przypadkowo

strona mi się podoba

strona taka sobie

co zmienić ---- napisz w księdze gości - anonimów nie rozpatrujemy


Bierzmowanie 2018

Wyszukiwanie

Statystyki